Sayfa İçeriği

YOL DOSTU BOJİ-Y25 Ls(s)od

Tekerlek ve ray aşınmalarını azaltmak amacıyla 2017 yılında Şirketimiz tarafından başlatılan çalışmalar sonucunda, dar kurplu (küçük yarıçaplı viraj) demiryolları ile uyumlu boji çalışması başlatıldı. Bu kapsamda üretilen prototip Y25 Ls(s)od boji yapılan testlerde tekerlek aşınmalarının azaltılması hususunda çok olumlu sonuçlar verdi. Bunun üzerine yol dostu bojinin sertifikasyon süreci 2022 yılında TSI sertifikasyonu ile tamamlandı.

Klasik Y25 bojinin serbest bir şekilde dönebildiği minimum kurp (viraj) yarıçapı 600-650 m  iken, Y25 Ls(s)od  bojilerde bu değer 250-300 m civarındadır. Dar kurplarda Y25 Ls(s)od bojide tekerlek ray arası yanal kuvvetler %50 oranında azalmaktadır. Bu sebeple Y25 Ls(s)od boji kullanımıyla;

  • Tekerlek ray aşınmasında ciddi oranda azalma
  • Derayman riskinde düşme  
  • Vagon çekme kuvvetinde azalma sebebiyle enerji tasarrufu sağlanacaktır.

TSI sertifikasyonu gerçekleştirilen Y25 Ls(s)od bojiler, daha kapsamlı testlerin yapılması için 20 adet Sgss konteyner vagonuna yerleştirildi ve test güzergâhı olan Değirmenözü -Bandırma hattında çalıştırılması için TCDD Taşımacılığa teslim edildi. 20 Adet Y25 Ls(s)od bojili Sgss vagonu ile 20 adet Y25 Klasik bojili Sgss vagon karışık iki dizi halinde bu hatta çalıştırılarak tekerlek aşınmaları kıyaslanacaktır. 
 

Bizden Haberler

Size özel bir deneyim için çalışıyoruz

Web sayfamızda https://www.turasas.gov.tr web sayfasının kullanımı hakkında bilgi toplayabilmek için “çerez” adı verilen bir teknoloji kullanılmaktadır. Web sayfamızı kullanma deneyiminizi daha iyi hale getirmek veya web sayfamızı iyileştirmek amacıyla, karşılaşılan sorunları belirleyebilmek için çerez kullanabileceğimizi bildiririz.