Sayfa İçeriği

YENİ SAKARYA MİLLİ ELEKTRİKLİ TREN SETİ TCDD TAŞIMACILIK A.Ş.’YE TESLİM EDİLDİ

TÜRASAŞ Sakarya Bölge Müdürlüğünde yapımı tamamlanan, Yeni Sakarya Milli Elektrikli Tren Seti Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu’nun katıldığı tören ile TCDD Taşımacılık A.Ş.’ne teslim edildi.
Programda konuşan Bakan Karaismailoğlu; “Bugün tüm testleri başarıyla tamamlayarak, hem ülkemizde hem de Avrupa Birliği ülkelerinde çalışabilmesi için gerekli olan TSI Sertifikasına sahip olan, TİP Onay Belgeli Millî Elektrikli Tren Setlerimizi, TCDD Taşımacılığa devrederek milletimizin hizmetine sunmanın haklı mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.” dedi.

“Kendi kendine yeten ülke haline geldik”

Geçmişte yabancı menşeili ürünlere, metrolara ve ekipmanlara muhtaç olduklarını; demir yollarının, yabancıların ülkeyi sömürdükleri önemli sektörlerden olduğunu ifade eden Karaismailoğlu, artık bu alanda kendi kendine yeten ülke olduklarını vurguladı. 
Konuşmasının devamında; “Son 21 yılda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Türkiye hayal edilemeyen pek çok şeyi başardı, başarmaya da devam edecek. Çünkü azmimiz çok, derdimiz çok. Hedeflerimiz çok büyük. Hedefler doğrultusunda TÜRASAŞ Sakarya fabrikamıza çok büyük işler, görevler düşüyor. Buradaki işçi kardeşlerimiz, bizim çalışma arkadaşlarımız. Onların emekleri çok önemli. Onların alın teriyle işlerimiz daha da artacak ve çok daha büyük işler alacağız. Bir taraftan hızlı tren araçlarımızı, bir taraftan metro ve banliyö araçlarımızı burada üreteceğiz. Bunların ekipmanlarını, bakımlarını, onarımlarını, yenilemelerini hepsini burada yapacağız." dedi.

TÜRASAŞ DÜNYA MARKASI OLDU

Bakanlık olarak son 21 yılda ulaşım ve iletişim altyapısına yaklaşık 193 milyar dolar yatırım yaptıklarını anlatan Karaismailoğlu, demir yollarında yerli ve milli teknolojileri üretmek, hat kapasitesini genişletmek, mevcut hatları rehabilite etmek, hizmet odaklı, akıllı ve katma değerli taşımacılık yapmak için seferberlik başlattıklarını vurguladı.
Konya-Eskişehir-İstanbul hızlı tren hatlarıyla ülkemizi Avrupa’da altıncı, dünyada ise sekizinci Hızlı Tren İşletmecisi ülke konumuna yükselttik.
Demir yollarında gerçekleştirilen bu başarıları, yerli ve milli demir yolu endüstrisiyle taçlandırdıklarına dikkati çeken Karaismailoğlu, TÜRASAŞ'ın Türkiye'nin yanı sıra yabancı ülkelerin ihtiyaçlarına da cevap verebilecek kapasitesiyle dünya markası olduğunu ifade etti.

MİLLİ HIZLI TREN TASARIM ÇALIŞMALARI DEVAM ETMEKTE

Adil Karaismailoğlu, TÜRASAŞ’ın, Orta Doğu'nun en büyük raylı sistem araç üreticisi haline geldiğine işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ülkemizde ve Avrupa Birliği ülkelerinde çalışabilmesi için gerekli TSI Sertifikası'na sahip olan Milli Elektrikli Tren Setleri'miz de tarihe geçerek, milli demir yolu endüstrimizin ne kadar büyük bir gelişim gösterdiğinin en büyük kanıtı oldu. Milli elektrikli tren setlerimizin işletme hızı 160 kilometre, tasarım hızı ise 176 kilometre. İşletme ihtiyaçlarına göre bölgesel veya şehirlerarası çalıştırılmak üzere 3'lü, 4'lü, 5'li ve 6'lı araç konfigürasyonuna sahip. 5'li araçlı konfigürasyonunda yolcu kapasitesi 324 kişidir."
Trenlerde Wi-Fi erişimi, mutfak bölümü, engelli yolcular için 2 bölme, engelli biniş sistemi ve bebek bakım odasının bulunduğundan bahseden Karaismailoğlu, "Şu ana kadar 2 prototip ve 1 seri olmak üzere 3 set üretilen Milli Elektrikli Tren Setleri'nden, 2024'e kadar 4, 2025 sonuna kadar 15 olmak üzere toplam 22 set üreterek yolcu taşımacılığının önemli bir ihtiyacını karşılayacağız. 2030 yılına kadar da tren setlerinin sayısını 56'ya tamamlayacağız." diye konuştu.
Karaismailoğlu, proje geliştirme aşamalarındaki bilgi birikimini kullandıklarını ve işletme hızı 225 kilometre olan Milli Hızlı Tren tasarım çalışmalarının da devam ettiğine değinerek, "İnşallah, Milli Hızlı Tren'imizin araç gövde imalatına 2023'te başlayacağız. Gururla belirtmek istiyorum ki ülkemiz artık hızlı tren ve yüksek hızlı trenlerini kendisi üretebilecek duruma gelmiştir. Ülkemizin eşsiz coğrafi konumundan da yararlanarak, lojistikte küresel ve bölgesel merkez haline gelmek, Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonu ışığında kara yolu, demir yolu, deniz yolu, hava yolu ve haberleşme ağımızı, ekonomik, etkin, verimli, emniyetli, çevreye duyarlı ve afetlere dayanıklı şekilde daha da geliştirmek, temel önceliğimizdir." ifadesini kullandı.
Bakan Karaismailoğlu, teslim töreninin ardından beraberindekilerle Milli Elektrikli Tren Seti'ni gezdi.

Bizden Haberler

Size özel bir deneyim için çalışıyoruz

Web sayfamızda https://www.turasas.gov.tr web sayfasının kullanımı hakkında bilgi toplayabilmek için “çerez” adı verilen bir teknoloji kullanılmaktadır. Web sayfamızı kullanma deneyiminizi daha iyi hale getirmek veya web sayfamızı iyileştirmek amacıyla, karşılaşılan sorunları belirleyebilmek için çerez kullanabileceğimizi bildiririz.