Sayfa İçeriği

Kimyasal İşlemler Fabrikası


Kimyasal İşlemler Fabrikası, imalatı ve onarımı yapılan tüm raylı taşıtların boyanması, boyama öncesi kumlama ve yüzey temizliklerinin yapılması ve kompozit malzemelerin imalatı işlemlerinin yapıldığı üretim birimidir. 6.700 m2 alan üzerinde faaliyet gösteren fabrikada, 8 adet yönetici-teknik personel ve 54 adet işçi personel bulunmaktadır.

Gövde imalatı tamamlanan vagon, yüzey işlemleri için; İlk olarak kumlama kabininde istenilen yüzey kalitesi elde edilene kadar kumlama işlemi yapılır. Kumlanan vagon korozyona karşı epoksi astar ile astarlanır. Astar sonrası başta kaynak, bağlantı noktalarına olmak üzere hassas bölgelere izolasyon işlemi uygulanır.

Daha sonra taban sacına, iç yan duvarlara, dama titreşim ve ses izolasyon malzemesi uygulanır. Düzgün bir dış yüzey sağlamak için macun uygulaması yapılan vagonlar Boya Kabinlerinde teknik resimlere uygun şekilde son kat boya işlemine tabi tutulur.

Fabrika bünyesinde yer alan; Boyahane Şubesinde, imalat ve onarım vagonlarının mevcut 3 adet boya kabininde poliüretan bazlı boyalarla boyanması işlemleri, Kompozit şubesinde İmalat vagonlarında kullanılmak üzere; Cab-mask, tampon, WC kabini gibi kompozit malzemeler teknik resimlere uygun şekilde kalıpları hazırlanarak el yatırma yöntemi ile imal edilir. Ayrıca onarımı yapılan vagonlara ait hasarlı kompozit malzemelerin tamiri yapılır

İmalat vagonları ve imalat vagonlarında kullanılan çelik malzemeler kumlama işlemi sonrasında boyanmaktadır. Bu işlemler fabrikaya ait vagon kumlama ve boji kumlama- boyama kabinlerinde yürütülmektedir.

Kimyasal İşlemler Fabrikasında;

  • 3 adet Vagon Boyama Kabini,

  • 1 adet Vagon Kumlama Tesisi,

  • 1 adet Boji Boyama Tesisi,

  • 1 adet Boji Kumlama - Boyama Tesisi bulunmaktadır.

Size özel bir deneyim için çalışıyoruz

Web sayfamızda https://www.turasas.gov.tr web sayfasının kullanımı hakkında bilgi toplayabilmek için “çerez” adı verilen bir teknoloji kullanılmaktadır. Web sayfamızı kullanma deneyiminizi daha iyi hale getirmek veya web sayfamızı iyileştirmek amacıyla, karşılaşılan sorunları belirleyebilmek için çerez kullanabileceğimizi bildiririz.